2012-07-17

Celem Warsztatów Rozwoju Osobistego jest rozwój kompetencji interpersonalnych, samoświadomości oraz rozwijanie motywacji do aktywnego życia.

Podczas zajęć pracowaliśmy metodą interaktywnych warsztatów, z wykorzystaniem takich form jak: ćwiczenia indywidualne, grupowe, dyskusje, analiza przypadków. Uczestniczki i Uczestnicy odkrywali swoje mocne strony, uczyli się podejmowania decyzji, stawiania celów, planowania a także zasad efektywnego komunikowania się. Dyskutowali również o emocjach, stresie oraz stereotypach ról życiowych, jakie nas otaczają ze względu na płeć i ich konsekwencjach w życiu rodzinnym i zawodowym.

W Programie uczestniczą młodzi ludzie jak i osoby dorosłe. Niektóre z poruszanych tematów są uniwersalne i niezależne od wieku, ale grupy były dobrane wiekowo i młodzież szkolna zajmowała się m. in. tematyką skutecznego uczenia się, organizacji nauki. Dużym zainteresowanie młodych osób cieszyły się dyskusje dot. wyrażania uczuć i emocji, budowania związków, odpowiedzialności w rodzinie. Dorośli pracowali według programu:

  1. Zajęcia integracyjne. Moje mocne i słabe strony
  2. Podejmowanie decyzji
  3. Komunikacja i asertywność
  4. Określanie celów, wartości, planowanie
  5. Organizacja czasu. Zarządzanie sobą w czasie
  6. Wizerunek zewnętrzny / Zostań bohaterem w swoim domu
  7. Stereotypy ról życiowych i ich konsekwencje
  8. Stres wróg czy przyjaciel?

Młodzież, najczęściej uczniowie, pracowali wg programu:

  1. Zajęcia integracyjne. Moje mocne i słabe strony
  2. Moje relacje z otoczeniem
  3. Wyrażanie uczuć i emocji
  4. Stawianie celów i motywowanie się
  5. Jak zorganizować swoją naukę – planowanie czasu
  6. Techniki uczenia się
  7. Jak radzić sobie ze stresem (przed klasówką, egzaminem itp.)
  8. Stereotypy wokół nas i ich konsekwencje.

Zmiana zachowań, nawyków, postaw jest procesem. Mamy nadzieję, że wielomiesięczna aktywność w Programie, pozwoli na wprowadzenie trwałych, pozytywnych zmian w życiu Uczestniczek i Uczestników