2012-02-06

28 stycznia 2012r. odbył się kolejny „Rodzinny wypad na …”. Tym razem na spotkania z psychologią, rękodziełem i techniką.

Odbyło się osiem wykładów i warsztatów, w każdym z nich uczestniczyło od kilku do kilkunastu osób.

W trakcie warsztatu pn. „Czy masz wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość?”

Uczestniczki i uczestnicy dyskutowali o kręgu swoich wpływów oraz o tym dlaczego „ciągle” przydarzają się im te same „straszne sytuacje”, dlaczego „stale im się nie udaje” i co najważniejsze – dowiedzieli się co zrobić, aby to zmienić.

Kolejny wykład dotyczył budowania relacji, pokazywał jak wygląda miłość dojrzała, a jak toksyczna. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzieli się na jakie symptomy zwracać uwagę i jak reagować by budować szczęśliwe relacje z bliskimi osobami.

Podczas wykładu pt. „Jak jeść, by zdrowo żyć?” – poznali nową piramidę żywienia i dowiedzieli się jak przygotować zdrowe, smaczne, tanie dania. W materiałach dostali ciekawe przepisy kulinarne, wymieniali się też doświadczeniami związanymi z odżywianiem. Mankamentem był ograniczony czas spotkania. Zarówno Uczestnicy jak i trenerka chętnie dyskutowaliby dłużej.

Tematykę smacznych dań uzupełniły warsztaty z carvingu. Carving to znana z Chin sztuka przygotowywania dekoracji z warzyw i owoców. Uczestniczki i uczestnicy nauczyli się jak w prosty sposób przygotować elementy dekoracyjne z pora, jabłka czy pomarańczy. Posiadając takie umiejętności można zadziwić gości, zachęcić do jedzenia dziecko-niejadka, podnieść własną samoocenę.

Warsztaty decoupage dotyczyły dwóch tematów: przygotowania elementów dekoracyjnych takich jak deseczka na notatki, podkładki pod kubki, magnesy na lodówkę i świeczka oraz wykorzystania techniki decoupage do wykonania drewnianej biżuterii - Uczestniczki zrobiły kolczyki, korale oraz bransoletki.

Decoupage, jest techniką stosowaną do ozdabiania różnych przedmiotów, w szczególności z drewna i ceramiki, ale mogą być również z metalu, szkła, tkaniny, plastiku. Metoda ta w klasycznej postaci polega na przyklejaniu, na odpowiednio spreparowaną powierzchnię, wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej, a następnie, pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Warsztaty pokazały jak można twórczo spędzić czas wolny, jak można zorganizować czas rodzinie. Osoby pasjonujące się tą techniką twierdzą, że jest to doskonała metoda odreagowywania stresu. Zwolennicy teorii, które twierdzą że lewa półkula mózgu odpowiada za logiczne myślenie, przetwarzanie liczb i tekstów a prawa szczególnie uaktywnia się podczas działań artystycznych, są zdania, iż osoby pracujące na stanowiskach, które szczególnie wykorzystują lewą półkulę mózgu w naturalny sposób poszukują takich form aktywności jak warsztaty decoupage, by odpocząć i zaktywizować prawą półkulę.

Warsztaty biżuterii z koralików przybliżyły technikę wykonywania kolczyków, zawieszek, korali, bransolet itp. Umiejętności te można wykorzystać hobbystycznie w celu posiadania niepowtarzalnej biżuterii, ale też wiele osób sprzedaje wyniki swojej pracy i może to być pomysł na biznes.

Warsztaty, wykłady, seminaria są elementem kształcenia przez całe życie, które jest dziś niezbędnym nawykiem. Żyjemy przecież w społeczeństwie wiedzy. Uczestnictwo w tego typu formach przygotowuje do regularnej aktywności edukacyjnej, wspomaga zdolności uczenia się, adaptacyjności, kreatywności, radzenia sobie w sytuacjach nowych. Są to niezbędne dziś umiejętności na rynku pracy.

Rodzice spokojnie mogli uczestniczyć z Spotkaniach, gdyż w tym czasie ich dzieci brały udział w Zabawie Mikołajkowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.